Conferința de lansare a proiectului „Dezvoltarea și consolidarea competentelor studenților prin stagii de practică în contabilitate și finanțe”

În data de 22 octombrie a.c., ASE, în calitate de beneficiar, a organizat Conferința de lansare a proiectului POCU/626/6/13/131881 „Dezvoltarea și consolidarea competențelor studenților prin stagii de practică în contabilitate și finanțe”.
Proiectul are ca obiectiv principal creșterea numărului absolvenților de învățământ terțiar economic care își găsesc un loc de muncă în urma accesului la stagii de practică. Astfel, se dorește ca membrii grupului țintă să identifice și să acceseze un loc de muncă în domeniul de pregătire (contabilitate, informatică de gestiune sau finanțe-bănci), prin dezvoltarea de abilități, aptitudini și deprinderi practice în cadrul unui program integrat de practică de specialitate. De asemenea, proiectul vizează atingerea a două teme secundare: inovare socială și îmbunătățirea accesibilității, a utilizării și a calității tehnologiilor informației și comunicațiilor, atât prin înființarea și derularea activității unui centru de coordonare practică la sediul universității, cât și prin practică, prin simularea decizională a unei întreprinderi virtuale.